HMS S119 Nükleer Denizaltısı

Üretim yeri: Büyük Britanya
Üretim yılı: 2010
Durum: Aktif-görevi devam ediyor.
Gemi sınıfı: Saldırı
Mürettebat: 98 kişi
Üretim: 1 x Rolls Royce PWR2 nükleer reaktörü ve 1 x MTU 600kW dizel jeneratör
Uzunluğu: 98,45m
Genişlik: 11,28m
Taslak: 10,06m
Deplasman: 7,500 ton
Batık: 8154 ton
HMS S119 Nükleer DenizaltısıHız: 21 mil/sa
Batık hız: 33 mil/sa
Silahlar: 6 x 21” torpido tüpü, spearfish torpidosu ve Tomahawk Cruise füzelerinden biri
Hava kanadı: Yok

HMS S119, İngiliz Kraliyet Donanması ile hizmet veren yeni “Astute-class” tipi nükleer saldırı denizatlarının lider bir gemisidir. 2012 den bu yana Trafalgar sınıfı teknelerin yerine geçmiştir. HMS S119 o zamandan beri, Trafalgar sınıfı teknelerin yerine İngiliz nükleer saldırı denizatlarının en güçlü ve en gelişmişleri olarak görevi üstlendi ve dünyanın her yerindeki Kraliyet Donanması operasyonlarına öldürücü bir “silah” sağladı. Bu denizaltı, en son teknoloji ses azaltma ve tehdit algılama teknolojisini kullanıyor. Bu yüzden verimli ve ölümcül bir denizaltı olarak pazarlanmaktadır. HMS S119, kara ve deniz içi hedeflerin yanı sıra yüzey ve su altı tehditleriyle mücadele edebilen füzeli bir teknedir.

HMS S119, denizaltılar ilerlerken oldukça geleneksel bir iç ve dış düzenleme sunarken, genel tasarımı, türünü tamamen modern olarak hızlı bir şekilde tanımlayan, çeşitli ince özellikleri desteklemektedir. Çoğunlukla, Soğuk Savaş boyunca görülen geleneksel denizaltıların pürüzsüz, kavisli kenarları vardır; Bu denizaltılar şuan keskin kenarlara ve döşemeli yan panellere sahiptir. Yelken, burun konisinin kıç sırtındaki omurga boyunca tipik bir şekilde ve orta gemilerin biraz ilerisinde konumlanır. Yelken, S119’un uydu teknolojisini ve özel sistemleri kullanmasını sağlayan çeşitli gerekli direkler ve antenlere ev sahipliği yapar. Bir direk termal görüntüleme cihazı, diğeri ise geleneksel denizaltının yerini alan düşük ışık kameralarıyla donatılmıştır. Yay, tümü su hattı altına yerleştirilmiş altı adet torpido tüpü ile öne doğru eğimli bir şekle sahiptir. Yay taraflarının üst kenarlarında dalış düzlemleri bulunmaktadır. Kıç, iç tahrik mekanizmasına bağlı büyük bir pervane sistemi ile kapatılmıştır. Manevra için bir çift dikey kuyruk düzlemi ve bir çift yatay kuyruk düzlemi vardır.

HMS S119, 2. Dünya Savaşı’ndaki denizaltılarının güverte tabancalarından yoksun iken, bu denizaltı, Raytheon BGM-109 Tomahavvk (Blok IV) seyir füzeleri ve BAE Spearfish telli/aktif-pasif sonar güdümlü torpidoların kullanılmasıyla saldırganlık potansiyelini daha çok arttırıyor. Tomahavvk, 1.200 mil uzunluğundaki kara tabanlı hedeflere karşı hassas, yıkıcı ve kanıtlanmış bir savaş gemisi – seyir füzesidir. Bu, geminin iç hedeflere nispeten güvenli HMS S119 Nükleer Denizaltısımesafelerden saldırmasına, okyanusun derinliklerinden de ateşlenebiliyor olması sayesinde suya dalmak için tespit yapma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Spearfish torpilleri, düşman denizatlarının yanı sıra, düşman yüzey gemilerine yönelik gizli saldırılar için kullanılır.

Güçlü bir saldırı denizaltının diğer bir özelliği de savunma yapısıdır. S119, pruvadaki, yanlardaki ve tasarımın arkasındaki sonar algılama sistemleri ile uygun şekilde donatılmıştır. Çekilen bir sonar dizisi kıçtan da düşürülebilir. Sensörler ve işleme sistemleri arasında Thales Sonar 2076 serisi, Atlas DESO 25 serisi yankı ve Raytheon Successor IFF sistemi bulunmaktadır. Bütünleşik radar sistemi 3.000 mil’e kadar olan daha büyük yüzey kaplarını tespit edebilmektedir.

HMS S119, 98 kişilik mürettebatını düzenli olarak beslemek için, stoklanmış mutfaktan 24 saat hizmet veren beş özel personel aşçıya güveniyor. Yiyecek depoları, yaklaşık 10 hafta süren tipik bir turda (devriye gezintisi) denizde üç aya kadar erzak bulundurmaya olanak sağlar. Entegre bir su ve hava arıtma ünitesi mürettebata temiz su ve hava sağlar. “Yatak konforları”, her bir mürettebat için yatakların yanı sıra, fazla mürettebat için gerektiği gibi kullanılacak on bir üniteyi içerir. Genel hijyen için beş tam donanımlı duşun yanı sıra beş tuvalet vardır.

Güç, teknenin arka yarısına yerleştirilmiş bir Rolls-Royce PWR2 serisi nükleer reaktör tarafından sağlanır. Ek güç için MTU 600kW dizel jeneratörler de bulunmaktadır. Uygun bakım ve güvenlik önlemleri alındığında, nükleer sistemin, devam eden yiyecek depolarına ve genel mürettebat yorgunluğuna bağlı olarak, seyahatlerinde esasen HMS S119 için sınırsız bir menzil sağlayarak, 25 yıldan daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olması beklenebilir. Yapılan tespitlerde, 25 knot’tan daha yüksek bir hıza erişebildi ve bir yirmi dört saatlik bir yolculukta toplam 500 kilometrelik bir yol alabildi. Tahrik sistemi, bıçakların yayı etrafında kaplanmış özel olarak tasarlanmış “ultra sessiz” pervanelerle donatılmıştır. Ek olarak, gövdenin kendisi teknenin güçlenmesine yardımcı olmak için ses emici kauçuk (sentetik polimer- “Yankısız Fayans”) karoları ile kaplanmıştır.

HMS S119 daki reaktör, Kraliyet Donanması’nın denizaltılarına güç sağlamak için tasarlanmış en yeni nükleer reaktördür. PWR2, Vanguard sınıfı Trident füze denizaltıları için geliştirilmiştir ve PWR1’in bir gelişimidir. İlk PWR2 reaktörü, Ağustos 1987’de Vulcan Deniz Reaktörü Test Kurulması’nda başlayan testlerle 1985’te tamamlanmıştır .
PWR2’nin en yeni tasarımı, bir denizaltının hizmet ömründe iki reaktör yenilemesinden kaçınmasına izin veren yakıt ikmali ihtiyacını ortadan kaldıran “Core H” dir. Sadırı sınıfı denizaltılar bu ömürleri boyunca çekirdek yüklü olacaklar. SSBN’ler için geliştirildiklerinden, reaktörler mevcut İngiliz filo denizaltılarından çok daha büyüktür . Saldırı-sınıfı gövdelerin çapı bu nedenle PWR2’ye uyması için arttırılmıştır.

PWR2 tasarımının Kasım 2009’da Savunma Nükleer Güvenlik Düzenleyicisi tarafından yapılan bir güvenlik değerlendirmesinde, İngiltere’deki uygulamaların kayıpların önemli ölçüde yetersiz kaldığı iki ana alanı tespit etti. Bunlar, Soğutucu kazası ve acil durum reaktörünün kapatılmasının ardından denizaltı derinliğinin kontrolü. Regülatör, PWR2’nin HMS S119 Nükleer Denizaltısı“mürettebat ve halk için önemli güvenlik tehlikeleri olan bir başarısızlık modu” olduğu “primer devrenin yapısal bir bozulmasına karşı potansiyel olarak savunmasız” olduğu sonucuna vardı.
Ocak 2012’de PWR2 test reaktörünün soğutucu suyunda, yakıt kaplamasındaki mikroskobik bir kırılmadan kaynaklanan radyasyon tespit edildi . Bu keşif, HMS Vanguard’ın erken yakıt ikmali yapılması planlanmış olmasına ve diğer Vanguard ve Saldırı sınıfı denizaltılara, acil durum önlemlerinin 270 milyon £ maliyetle uygulanmasına neden olmuştur. Bu 2014 yılına kadar halka açıklanmadı.

Kaynakça:

Nationalinterest

Yazar: Tuncay Bayraktar

About admin

Check Also

Mucitleri Yanlış Bilinen İcatlar

Mucitleri Yanlış Bilinen İcatlar

Otomobil, uçak, ampul, telefon, radyo gibi hayatımızı büyük ölçüde etkileyen icatların gerçek mucitleri, her dönem ilginç bir tartışma konusu olmuştur. Hangi icadın kime ait olduğu konusunda farklı iddialar öne sürülmektedir. Telefonun Mucidi–Anotino Meucci Herkes telefonun gerçek mucidi olarak Graham Bell’i bilse de bu bilgi doğru değildir. Graham Bell, yalnızca telefon patentine sahiptir. Graham Bell’in 1876 […]